Newsletter

Zapisz się

Dlaczego warto otrzymywać newsletter?

Linki

Jak zacząć?

Musisz podjąć decyzję – tak, chcę szukać pracy. Bądź zdeterminowany i wytrwały, nie możesz się zniechęcić! Miej świadomość, że nie będzie łatwo, wiele razy będziesz tuż tuż, a mimo to nie uda Ci się zdobyć wymarzonej posady. Każdy człowiek wcześniej czy później przez to przechodzi. Aby poszukiwania zakończyły się sukcesem, musisz przeanalizować wszystkie swoje dobre i złe cechy oraz preferencje dotyczące konkretnych zadań.

Dokładnie przeanalizuj swoje:

 • wartości, czyli co jest dla Ciebie najważniejsze zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym,
 • zainteresowania, zastanów się, czym będziesz mógł zaskoczyć pracodawcę podczas rozmowy kwalifikacyjnej,
 • umiejętności i mocne strony,
 • preferencje dotyczące pracy, czyli rodzaj wykonywanych zadań, środowisko pracy, współpracownicy, tempo pracy, zmienność, wyzwania, bezpieczeństwo, dyspozycyjność i inne.

 

Przegląd rynku pracy

Jeśli już wiesz, czym chcesz się zająć w przyszłości, jakie są Twoje predyspozycje i oczekiwania, dokonaj analizy rynku pracy.
Informacje dotyczące wolnych stanowisk zazwyczaj dzieli się na dwa rodzaje: standardowe (czyli najbardziej popularne) i niestandardowe.

Szukanie pracy według metody standardowej to przeglądanie ogłoszeń, które są generowane przez:

1. Instytucje:

2. Internet:

3. Prasę, m.in.:

 • "Gazeta Wyborcza" (poniedziałkowy dodatek "Gazeta Praca"),
 • "Dziennik" (poniedziałkowy dodatek),
 • "Dziennik Polski" (wtorkowy dodatek).

Szukając ogłoszeń, musisz być cierpliwy i sumienny. Odpowiadające Twoim oczekiwaniom ogłoszenie o pracę może się pojawiać bardzo rzadko – musisz wziąć to pod uwagę. Poszukiwanie pracy to najczęściej długotrwały i żmudny proces. Nie warto się jednak zrażać!


Szukanie pracy poprzez metody niestandardowe będzie wymagało od Ciebie większego zaangażowania, ale i może wcześniej zakończyć się sukcesem. Nietypowe poszukiwanie pracy daje szansę na bliższy kontakt z pracodawcą i uzyskanie bardziej szczegółowych informacji. Do niestandardowych sposobów poszukiwania pracy zalicza się:

1. Udział w wydarzeniach takich jak:

 • targi pracy/targi kariery,
 • dni otwarte,
 • prezentacje firm i prowadzone przez nie szkolenia na uczelni.

2. Uruchomienie kontaktów – warto poinformować znajomych i krewnych o tym, że poszukujesz pracy. Dzięki temu możesz otrzymać informację z pierwszej ręki o ewentualnym wakacie.

3. Wizyta u pracodawcy – nie bój się iść bezpośrednio do wymarzonego zakładu pracy. Nikt nie zabroni Ci złożyć CV – nawet jeśli w danym momencie nie jest prowadzony żaden proces rekrutacji.

4. Aktywność na forach i blogach tematycznych – czytaj, interesuj się, zadawaj pytania – dzięki takiej aktywności możesz dowiedzieć się wielu ciekawych informacji, o których nie miałeś pojęcia.

 

Jakie kompetencje cenią pracodawcy?

Podczas rekrutacji pracodawcy bardzo często zwracają uwagę na umiejętności miękkie, czyli kompetencje społeczne, dlatego warto doskonalić je na szkoleniach organizowanych np. przez Akademickie Biuro Karier US. innocentwink

Zazwyczaj przy zatrudnieniu młodej osoby decydującą rolę odgrywają następujące czynniki:

 • Znajomość języków obcych – znajomość jednego języka obcego nie zawsze jest wystarczająca! Inwestuj w siebie – ucz się specyficznego słownictwa, które będziesz mógł wykorzystać w swojej pracy.

 • Umiejętność komunikacji – znając swoje mocne i słabe strony, zastanów się nad cechami, które mogą ograniczać Twoją komunikację z współpracownikami i klientami. Zastanów się, jak możesz zminimalizować negatywne cechy charakteru.

 • Umiejętność pracy w grupie – jeśli nie czujesz się dobrze w pracy zespołowej, pomyśl, co możesz zmienić, aby łatwiej innym się z Tobą współpracowało. Właściwie w każdej pracy będziesz musiał pracować w mniejszym lub większym zespole – musisz mieć tę świadomość!

 • Wiedza – czynnik nie do przecenienia. Dzięki podwalinom teoretycznym znacznie szybciej będziesz mógł się wdrażać w nowe obowiązki.

 • Plany rozwoju – każdy człowiek chce się rozwijać, nie każdy jednak wie w jakim kierunku. Dlatego warto, żebyś się dokładnie zastanowił nad tym, gdzie chcesz być za kilka lat: w jakiej pracy, na jakim stanowisku, w jakim mieście/państwie.

Skup się na tych cechach – zastanów się, czy nie możesz czegoś poprawić, udoskonalić, tak byś był idealnym kandydatem na pracownika.

 

Opracowanie dokumentów aplikacyjnych

Zapoznaj się z poradnikami i informacjami na temat CV i listu motywacyjnego.

 

Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej

Informacje dotyczące rozmowy kwalifikacyjnej znajdziesz w zakładce Rozmowa kwalifikacyjna.

 

Rozpoczęcie pracy

Udało się – dostałeś posadę! Gratulujemy, ciesz się z sukcesu, ale i zabierz się do pracy! Nie możesz spocząć na laurach – teraz przed Tobą kolejne wyzwanie. Nie strać swojej szansy. Przed rozpoczęciem pracy poproś pracodawcę o przedstawienie szczegółowej oferty zatrudnienia. Taki dokument powinien zawierać opis stanowiska, zakres zadań i wynagrodzenie.

WAŻNE – Kodeks pracy nakłada na pracodawcę obowiązek podpisania umowy z pracownikiem w formie pisemnej w ciągu siedmiu dni od dnia rozpoczęcia zatrudnienia. Powodzenia!