Newsletter

Zapisz się

Dlaczego warto otrzymywać newsletter?

Linki

Assessment centre (ang. centrum oceny) to jedna z metod selekcji kandydatów do pracy stosowanych przez rekruterów. To kilkugodzinne spotkanie, na które pracodawca zaprasza kilku kandydatów, aby sprawdzić ich umiejętności i kompetencje. Ta technika ma na celu głównie zwiększenie obiektywności i wiarygodności wniosków wyciągniętych podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Uczestnicy AC realizują różnego rodzaju zadania, które zwykle nawiązują do tych wykonywanych na stanowisku, o które się ubiegają. Są wśród nich np.:

  • prezentacje ustne,
  • dyskusje grupowe,
  • zadania logiczne,
  • symulacje rozmów z klientami i/lub współpracownikami,
  • tworzenie pisemnych komunikatów,
  • zdobycie pewnych informacji,
  • analiza danego problemu i podjęcie decyzji.


Czasami jednak zadania te są bardziej neutralne – sprawdzają ogólne kompetencje wymagane w pracy, umiejętności miękkie i społeczne.

Podczas AC kandydaci mogą także zostać poproszeni o wypełnienie testu osobowościowego lub psychologicznego albo udzielenie odpowiedzi na pytania padające w rozmowach rekrutacyjnych.

Pracodawcy nie przedstawiają przedtem, jak będą wyglądały zadania, co oznacza, że kandydaci mają ograniczone możliwości przygotowania się do AC. Dzięki temu łatwiej jest  wyeliminować u uczestników nienaturalne zachowania i próby przesadnej autoprezentacji.

Asesorzy (obserwatorzy kandydatów wykonujących zadania) są zazwyczaj przedstawicielami firmy – pracownikami działów personalnych lub innych związanych z wolnym stanowiskiem. AC mogą przeprowadzać na zlecenie pracodawcy również agencje zewnętrzne.


Przed assessment centre

Dostałeś zaproszenie na sesję AC? Świetnie, oznacza to, że pracodawca zainteresował się Twoją kandydaturą, ale nie spoczywaj na laurach. Sprawdź, jak przygotować się do AC, aby wypaść jak najlepiej!

Nie traktuj innych jak rywali
Mimo że podczas AC bada się kompetencje kilku kandydatów jednocześnie, nie oznacza to, że do następnych etapów rekrutacji przejdzie tylko jeden z nich. Ta technika służy wyłapaniu osób, które mają oczekiwane przez pracodawcę umiejętności i może zdarzyć się tak, że – jeśli grupa jest silna – do kolejnego etapu przejdą 2-3 osoby lub nawet wszyscy. Pamiętaj zatem, że walczysz o siebie, ale nie obchodź się z innymi jak z rywalami, których musisz się pozbyć.

Bądź sobą
Bardzo często kandydaci sądzą, że w trakcie AC powinni pokazać się jako liderzy, dobrzy organizatorzy, osoby przewodzące grupie. To cenne kompetencje przy rekrutacji na stanowiska zarządzające i menadżerskie, ale nie zawsze ta osoba, która mówi najwięcej i jest najbardziej widoczna, zostanie zaproszona do kolejnego etapu. Wszystko zależy od tego, jakich umiejętności oczekują rekruterzy, a ponieważ nie wiesz, jakich cech poszukują, najlepiej zachowuj się naturalnie. Udając kogoś, kim nie jesteś, nie pokażesz swoich prawdziwych kompetencji i możesz stracić szansę na świetne zaprezentowanie swojej osoby.

Przygotuj się
Zanim udasz się na AC, odrób zadanie domowe – zapoznaj się z informacjami na temat firmy i stanowiska, na które aplikujesz. Przejrzyj stronę internetową przedsiębiorstwa, poznaj profil jego działalności.
Pamiętaj też, że AC jest formą spotkania biznesowego, dlatego powinieneś ubrać się na nie elegancko. Rekruterzy na pewno wezmą pod uwagę Twój wygląd. Na sesję AC wybierz się wypoczęty i w dobrym humorze. Powodzenia!